piątek, 17 kwietnia 2009

Kilka słów o szkole

Gimnazjum nr 1 w Jeleniej Górze powstało po reformie oświaty na bazie działającej od 16 września 1945 roku, pierwszej po wyzwoleniu, szkoły w mieście – Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki. Trud organizowania gimnazjum przejęli na siebie dotychczasowi pracownicy szkoły, z wyłączeniem nauczycieli, którzy z racji kwalifikacji do nauczania początkowego musieli przejść do innych „podstawówek” w mieście. Od samego początku postawiliśmy sobie za cel zbudować gimnazjum, do którego uczniowie będą chcieli uczęszczać oraz aktywnie uczestniczyć w życiu szkoły i jej środowiska, a po jego ukończeniu bez problemów podejmą naukę w wybranych przez siebie szkołach ponadgimnazjalnych. Zobowiązywały nas tradycje wypracowane przez ponad pół wieku działalności „starej” podstawówki, jej prestiż w środowisku lokalnym, osiągnięcia wielu pokoleń nauczycieli i wychowanków. Z tego też względu staraliśmy się o nadanie gimnazjum tego samego patrona – Tadeusza Kościuszki.

Obecny rok szkolny jest dziesiątym rokiem działalności gimnazjum i z tej perspektywy możemy powiedzieć, że nasz praca zmierza w dobrym kierunku.

W bieżącym roku szkolnym uczęszcza do szkoły 647 uczniów, a grono pedagogiczne liczy 50 nauczycieli. Posiadamy 24 oddziały: 7 klas I, 8 klas II oraz 9 klas III. Jesteśmy gimnazjum publicznym, uczęszczają do nas uczniowie zamieszkali w rejonie szkoły, jak również w miarę wolnych miejsc chętni uczniowie z innych części miasta i spoza Jeleniej Góry. Szkoła cieszy się uznaniem środowiska lokalnego, o czym świadczy fakt, iż co roku liczba kandydatów do szkoły znacznie przewyższa możliwości bazowe szkoły. O popularności szkoły decydują ponadto:

  • różnorodne działania dydaktyczno-wychowawczo- opiekuńcze podejmowane przez radę pedagogiczną, pracowników administracji i obsługi, rodziców i całą społeczność uczniowską,
  • sukcesy naukowe, artystyczne i sportowe naszych podopiecznych,
  • wysoki poziom nauczania potwierdzony bardzo dobrymi wynikami egzaminu gimnazjalnego,
  • wysokie poczucie bezpieczeństwa uczniów,
  • atrakcyjne formy zajęć pozalekcyjnych,
  • organizacja zajęć wyrównawczych oraz terapii pedagogicznej,
  • wysoki poziom imprez i uroczystości szkolnych,
  • aktywne uczestnictwo uczniów w życiu kulturalnym miasta,
  • działalność samorządowa uczniów w szkole i w mieście,
  • współpraca z instytucjami wspierającymi szkołę,
  • klimat i dobra atmosfera w relacjach wszystkich podmiotów.

Każdego roku w naszej szkole dzieje się bardzo dużo, niektóre efekty naszej pracy prezentujemy w szkole, w lokalnej prasie, radiu i telewizji, ale postanowiliśmy podzielić się swoimi doświadczeniami i sukcesami w ramach programu „Szkoła myślenia” z innymi, ponieważ idea programu - kształtowanie umiejętności logicznego myślenia, rozumowania i rozwiązywanie problemów u uczniów, to podstawowy cel, do którego dążymy w naszej codziennej pracy. Wielu nauczycieli realizuje projekty edukacyjne tematyczne w ramach zajęć lekcyjnych bądź kół zainteresowań, ale w naszej pracy realizujemy projekty ogólnoszkolne i interdyscyplinarne, w realizację których zaangażowani są wszyscy wychowawcy i uczniowie, a często także rodzice i przedstawiciele różnych instytucji wspomagających. Najciekawsze projekty postaramy się zaprezentować w programie, a podsumowaniem będzie prezentacja w ramach festiwalu nauki, który przewidujemy na przełomie maja i czerwca.