środa, 27 maja 2009

Mamy pierwsze wstępne sprawozdanie z ciężkiej, ale jakże owocnej pracy !!

Nauczycielka geografii pani Dorota Rusoń, przedstawiła wstępne sprawozdanie z zakończonych działań jej podopiecznych.
Pierwszą fazą wejścia w realizację projektu było zainteresowanie młodzieży tą tematyką. Po wygłoszeniu krótkiego wykładu na zajęciach koła turystyczno - krajoznawczego pozyskałam 8 uczniów chętnych do wzięcia udziału w projekcie. Oto uczniowie chcący zaangażować się w projekt: Michalina Siekierska, Karolina Staniszewska, Magdalena Zagiczek, Sebastian Łygas, Roksana Taras, Anna Grabowiec, Paula Lipko, Paulina Liebersbach.
I zaczęło się! Uczniowie zaczęli poszukiwać informacji o Tyrolczykach. Korzystali z różnych źródeł wiedzy. Dużo informacji dotyczyło kolonii domów tyrolskich w Mysłakowicach. Szczególnie ich charakterystyczna architektura.


Architektura domu tyrolskiego

W związku z tym odbyliśmy wycieczkę w Rudawy Janowickie do schroniska Szwajcarka budowanego również w stylu tyrolskim.
W sobotni piękny poranek maja pojechaliśmy do Mysłakowic. To główne miejsce, w którym osiedlili się Tyrolczycy. Tam właśnie uzbrojeni w aparaty fotograficzne dokumentowaliśmy nasz projekt. Wykonaliśmy mnóstwo zdjęć architektury domów tyrolskich, pomnika ich przywódcy duchowego, przyrody w tym rejonie. Odwiedziliśmy cmentarz poszukując śladów Tyrolskich w regionie. I znaleźliśmy, tablicę ku ich pamięci, kilka płyt nagrobnych z niemieckimi napisami. Być może to płyty grobów Tyrolczyków. Odwiedziliśmy muzeum Dom Tyrolski, w którym posegregowaliśmy naszą wiedzę o tych ludziach.


Tyrolczycy

Młodzież zgrała zdjęcia na płyty. Obecnie ze wszystkich materiałów Paula Lipko i Ania Grabowiec przygotowują prezentację multimedialną. Dwie uczennice Michalina Siekierska i Karolina Staniszewska przygotowują materiały do albumu o Tyrolczykach, który zostanie przekazany do biblioteki szkolnej. Paulina Liebersbach i Roksana Taras poszukują potrzebnych informacji w różnych źródłach wiedzy. Magdalena Zagiczek i Sebastian Łygas przygotowują część dekoracji do prezentacji naszego projektu w czasie Festiwalu Nauki. Karolina Staniszewska jest uzdolniona plastycznie, więc jej zadaniem jest narysowanie postaci Tyrolczyków (kobiety i mężczyzny) w strojach XIX wiecznych.



Mistrzynie aparatów cyfrowych

Z niecierpliwością czekamy na prezentację projektu podczas Szkolnego Festiwalu Nauki !